Výběr kabelky je velice individuální. Každá z nás preferuje jiný materiál i jinou značku. Z jakých materiálů se kabelky nejčastěji nosí a jaké značky jsou momentálně nejvíce preferované? Prozradíme vám to.
Kožená kabelka
Je ušitá z přírodního materiálu, který má výhodu v tom, že si dlouhá léta dokáže udržet svou krásu. Čas mu naopak prospívá, jelikož si díky němu získává zajímavou patinu. Kromě toho se kůže přizpůsobuje klimatickým podmínkám, je pevná ale zároveň pružná. Na dotek je neuvěřitelně příjemná a má charakteristickou vůni. Kožené kabelky mají nejdelší životnost ze všech, a proto se vám vyplatí do nich investovat. Navíc kůže působí velmi elegantně a bývá zárukou exkluzivity. Kabelky se nejčastěji zhotovují z kůže hovězího dobytka, která je pro ně nejvhodnější, méně pak z telecí a buvolí kůže. Ale dají se pořídit i v kůži z poníků, krokodýlů nebo hadů. Hovězí kůže se dobře tvaruje a z těchto jmenovaných je také nejlevnější.
Co se týče kvality kůže, tak za nejkvalitnější kabelku z hovězí kůže je považovány ty, které jsou vyrobeny z nejpřirozenější kůže. Ta je barvená pouze namáčením. Má přirozenou strukturu a dlouho si zachová krásnou barvu. Ale kožené kabelky si můžete zakoupit i v jiných barvách od světlých odstínů, přes pastelové až po tmavé barvy. Péče o koženou kabelku není nijak náročná. Vlastně ji stačí v případě znečištění otřít vlhkým hadříkem, nechat uschnout a nakrémovat nejčastěji přírodními vosky či vazelínami. Použití chemických prostředků je nežádoucí, protože můžou na kůži vytvořit fleky a tím jí znehodnotit. Oblíbené jsou hlavně kožené kabelky přes rameno. Jedná se o klasický model kabelek, které jsou obvykle trošku luxusnějšího charakteru. Tím pádem jsou kožené kabelky i dražší než ostatní.
Ekokůže
Umělá kůže, neboli ekokůže je novým, moderním materiálem, který je dvouvrstvý. Velice často je mylně srovnáván s koženkou. Jenže mezi eko kůží a koženkou je zásadní rozdíl. Koženka má horní vrstvu opatřenou polyvinylchloridem, který se je citlivý na sůl, díky níž praská. Naproti tomu ekokůže má horní vrstvu ze 100 % polyuretanu a její podklad tvoří 100 % bavlněný úplet. Tento materiál neobsahuje živočišné materiály a s pravou kůží má společný jen svůj vzhled. Umělá kůže se také velice snadno udržuje. Stačí jí otřít vlhkým hadříkem, nechat uschnout a aplikovat vosky určené na umělou kůži. Ale je méně odolná než pravá kůže. Ekokůže se hodí například na společenské kabelky, kde může velice snadno dojít například k polití nebo ušpinění. Přesto i umělá kůže je vysoce odolná proti oděru, je pevná a oboustranně prodyšná. Další výhodou je velmi přirozený vzhled a možnost si vybrat ze široké škály barev.
Koženka
Jak už bylo řečeno, u ekokůže je koženka materiál, který je opatřen polyvinylchloridovou vrstvou, která se při kontaktu se solí může poničit. Při častém nošení se proto rychle opotřebovává, jelikož sůl vylučujeme potem. S nástupem ekokůže se od používání koženky pomalu upouští. Můžeme tedy hovořit o zastaralém materiálu, který má svá nejlepší léta za sebou.
Textil
Je velice oblíbeným materiálem na výrobu kabelek, protože je jeho údržba neuvěřitelně jednoduchá. Kabelka se při zašpinění jednoduše vybere. Vybrat si můžete levné kabelky zhotovené z čistě přírodního materiálu, jako je len, bavlna nebo konopí, až po ty, které mají příměs polyesteru. K dostání jsou v mnoha různých barvách i barevných kombinací. Na trhu jsou i takové, které jsou ozdobené potiskem.