Menu

Na čem si pochutnat ze španělské gastronomie?

23.4.2020 - Lifestyle
Na čem si pochutnat ze španělské gastronomie?

Rádi byste věnovali k narozeninám netradiční dárek? Věnujte luxusní víno.  Ve světě jsou proslulé nejen francouzská a italská vína, ale také ta vyrobená ve Španělsku. Mnozí z nás, řekne-li se španělské víno, si představí víno pocházející z vinařské oblasti Rioja. Tato vinařská oblast je pravděpodobně tou nejznámější, ale zdaleka není jediná. Španělsko se totiž může pochlubit celkem 69 vinařskými oblastmi s chráněným označením původu z nich každá odlišné předpisy pro označení délky zrání vína.

Tajemství španělského vína

Díky své výhodné zeměpisné poloze je Španělko známé především červenými víny. Je pro ně charakteristická nezaměnitelná chuť, pestrá barva i půvabná vůně. K nejvyhledávanějším a současně nejvíce oceňovaným vínům na světě patří ta, která byla vypěstována ve vinařské oblasti Rioja nebo Ribera del Duero. Současně k nejpěstovanějším španělským odrůdám červeného vína patří Tempranillo, Garnacha, Syrah nebo Merlot. Nelze však opomenout ani fakt, že Španělsko produkuje i znamenitá bílá vína. Vřele doporučujeme ochutnat také speciální sladká vína, sangrie a šumivá vína typu CAVA.

Pochutnejte si na španělských delikatesách

Možná Vás překvapí skutečnost, že se vína ve Španělsku liší podle doby zrání na několik úrovní. Neexistuje zde tedy označení vín podle cukernatosti na vína jakostní a přívlastková. Je to dáno především tím, že prakticky všechny španělské odrůdy dosahují vysoké cukernatosti.  Doba zrání se u vín označených Crianza, Reserva a Gran Reserva v jednotlivých regionech mírně liší. Důležitý faktor hraje také barva vína. Vína nejvyšší kvality bývají označovány jako Gran Reserva a zrají minimálně dva roky v barikových sudech a rok až tři v láhvích. Ke kvalitnímu vínu patří také něco dobrého na zub. Ze španělských delikates to jsou rozhodně lahodné paštiky, vynikající mandle nebo luxusní sladkost turrón. Mlsné jazýčky se budou jen sbíhat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *