Góji neboli kustovnice čínská (Lycium chinense) je v čínské medicíně považována za nepostradatelnou součást jídelníčku. Můžete si jí koupit v podobě sušených plodů, šťáv, vitamínových kapslí nebo jí najdete v různých kosmetických přípravcích. Zájemci o pěstování ji mohou mít i doma na zahradě. Původně pochází z podhůří Himalájí, v současnosti je ale rozšířena po celém světě a právem je označována za plody dlouhého života.
Jak Góji pomáhá
Pozitivních účinků góji je velké množství. Mezi ty hlavní patří například podpora správné funkce jater, antioxidační účinky, zlepšení pevnosti šlach, nehtů a ostrosti zraku, prodloužení věku, snižování bolestí hlavy, zad a nohou nebo snižování hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Pány jistě bude zajímat, že má také vliv na mužskou potenci a zároveň působí jako afrodiziakum. Góji je bohatým zdrojem aminokyselin, vitamínů (A, C, E, B1, B2, B6) a stopových prvků (například železo, měď, fosfor, vápník atd.). Neobsahuje mnoho cukrů, proto je vhodná jako doplněk stravy při různých dietách.
Pokud byste ji chtěli pěstovat doma, měli bystě vědět, že góji je sice rostlina nenáročná, ale pokud má příznivé podmínky, velice rychle roste. Nehodí se proto do malých zahrádek, tam by vám umořila všechno ostatní. Důležité je také jarní seřezávání rostliny, a to ve velice razantní podobě. Neváhejte tedy a zakupte třeba sušené plody a vyzkoušejte si účinky góji na vlastní kůži!