Menu

Umami – pátá chuť

26.6.2015 - Lifestyle
Umami – pátá chuť
umami1

Bohatým zdrojem umami jsou například ryby

Sladká, kyselá, hořká, slaná. To jsou základní lidské chutě. Někdo by mohl přidat ještě pálivou. Za pátou (šestou) lidskou chuť se považuje umami. Název je odvozen od japonského slova umai, což znamená chutný nebo delikátní. Jedná se o kyselinu glutamovou nebo její soli – glutamáty.

Jak vlastně umami chutná?

Chuť Umami byla poprvé popsána až v roce 2000. Do té doby byla považována pouze za zvýrazňovač chuti a vůně. Chuť je těžko postřehnutelná a dá se snad popsat tak, že je něco opravdu dobré. Obsahují ji ryby, zelenina, sýry, zralá rajčata, ale i kečup, sójová omáčka, kukuřice, mléko a mnoho dalších potravin. Výhodou glutamátu je, že potraviny bohaté na umami vás rychleji a na delší dobu zasytí a lidé se silně vyvinutou chutí umami bývají štíhlí. Do některých pokrmů se glutamát přidává záměrně v umělé formě. Vyniká tím zejména asijská kuchyně, proto vám pravděpodobně čínské jídlo tolik chutná. Glutamát se tedy přidává do jídel běžně, ale všeho s mírou. Zvýšené množství glutamátu v potravinách a pokrmech může způsobovat trávicí a nervové potíže.

umami2

A kdo nemá rád ryby, určitě si vybere mezi nepřeberným množstvím sýrů

Na glutamát nedají dopustit ani kuchařské světové špičky. Ty ale vaří s glutamátem přirozeným, obsaženým v potravinách. Kombinací potravin s vysokým množstvím umami docílíte úchvatných chuťových zážitků, které jsou ve většině případů i zdravé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *