Obecná představa o sauně je taková – malá místnost, kde se škvaří několik lidí v prostěradlech a když už začne být vedro neúnosné, skočí se do ledové vody. Snad každý člověk si řekne, že lidé dobrovolně chodící do sauny jsou blázni, kteří stojí akorát tak o infarkt. Sauna nebezpečná není, ale samozřejmě se musí dodržovat jistá pravidla – ta se liší od typu sauny. Pravidla návštěvy sauny vám sdělí provozovatel, nebo vás upozorní, kde si je přečíst.
Je velmi důležité nepřepínat své síly. Po pěti minutách si říkáte, že už nemůžete, ale váš partner/ka se usmívají a jsou v pohodě. A tak si řeknete, že musíte vydržet taky. Omyl! Jakmile ucítíte, že nemůžete dýchat, nebo se vám točí hlava, běžte se zchladit do bazénku.
Jak dlouho v sauně zůstat? Ideální kombinací se uvádí 15 minut v sauně a 5 minut v ledové vodě. (Někdo však vydrží 30 i 40 minut v horku a i 15 minut v chladu, záleží na stavbě organismu). Neohlížejte se na ostatní, není ostuda, že vydržíte méně.
A jaký typ sauny je nejlepší? Existují tři typy sauny – finská, švédská a parní. Pro začátečníky a méně náročné, kteří neuvažují o pravidelných návštěvách, je nejlepší sauna parní. Teplota parní sauny nepřekračuje 60 stupňů a vlhkost vzduchu může být klidně 100%. Proto tuto saunu můžou využít i lidé, kteří mají zdravotní problémy (po dohodě s lékařem). Finská sauna, tak zvaný vlhký typ, je založená na vzájemném poměru vlhkosti a teploty. Teplota nesmí přesáhnout 80 stupňů a vlhkost vzduchu se pohybuje kolem 70 až 80%. Původní sauna je švédská, nebo také suchá sauna. Je to sauna, kde je de fakto nulová vlhkost vzduchu a teplota se pohybuje mezi 100 až 110 stupni. Původně švédské sauny byly stavěny u jezer, kdy si lidé do jezera v zimě vysekali díru na ochlazení. Tento typ sauny je určený pouze pro lidi, kteří jsou si stoprocentně jistí svým srdcem a dechem.