„Řekni sýr,“ říkával pan fotograf ve školce. A moje maminka zase říkávala, že smích prodlužuje život. Jenže máme se smát od srdce nebo se řehtat uměle? A je to vůbec pravda, nebo jen mýtus?
„Veselá mysl, půl zdraví“, „Smích léčí“ či „Smích prodlužuje život“ – znáte tato krásná rčení? Určitě ano. A věříte jim, nebo ne? Popravdě, i kdybyste nevěřila, tak ve smíchu vám to nezabrání. Vždyť kdo by se nesmál rád?
Teď ale zpět k věci. Víte, že léčba smíchem má dokonce svoje vlastní jméno? Nazývá se gelototerapie a ve Spojených státech se na tuto léčbu psychologové dokonce přímo specializují.
Proč je smích tak prospěšný?
Smích zapříčiňuje pokles stresových hormonů, uvolňuje svaly a zvyšuje tepovou frekvenci. K těmto pozitivním účinkům dochází nejen při přirozeném smíchu od srdce, ale také při umělém smíchu. Takže stačí sem tam zapředstírat, že vás něco rozesmálo. A nakonec vám bude předstírání připadat tak vtipné, že se třeba budete smát i od srdce.
Mimo to potlačuje úsměv na rtech deprese a jakékoli jiné negativní myšlenky. Je to dáno i tím, že zvyšuje množství dopaminu, hormonu štěstí. Úsměv na rtech by se měl doporučovat i řečníkům, neboť s úsměvem na rtech je menší riziko přeřeknutí se.